Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast


 

Rada vědeckých společností České republiky
Národní 3
110 00 Praha 1
Tel.: +420 221 403 478
Fax: +420 221 403 478

e-mail:

 

Memorandum mezi AV ČR a RVS ČR

 

logo-avcr-cz.jpg

Kalendář akcí

Dnes < 2020 >  < září > 
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Základní informace

Rada vědeckých společností České republiky, z.s. koordinuje v současné době 85 vědeckých společností z přírodovědných, lékařských, společenskovědních a technických oborů, což představuje zhruba 25 000 členů.

členy jsou:
Renomovaní odborníci z vědecké a vědeckopedagogické oblasti, národohospodářští a političtí reprezentanti, studenti a další zájemci o příslušné vědní obory.

Vědecké společnosti představují významný jednotící prvek oborový i mezioborový: jsou jedinou institucí spojující odborníky z VŠ, akademie věd ČR i resortních výzkumných ústavů, jsou místem, kde se setkávají profesionálové s dalšími odbornými zájemci o příslušný obor, jsou otevřeny pro studenty všech stupňů, umožňují jim zde mimoškolní, neformální seznámení s vědci a pedagogy; často mají interdisciplinární charakter, některá vědecká zaměření společností nejsou zastoupena v akademických či jiných vědeckých institucích. Mnohé vědecké společnosti jsou jedinou spojkou naší odborné veřejnosti s mezinárodními vědeckými organizacemi.

Hlavní těžiště aktivit vědeckých společností spočívá v pořádání kongresů, konferencí, sympozií a seminářů mezinárodního či národního charakteru. Významnou složkou činnosti některých VŠ je provoz veřejně přístupných vědeckých knihoven, o mnoha tisících svazcích zahraniční literatury, získávaných výhradně výměnou za vydávaná periodika, která jsou často v oboru jedinečná. Vydávání vědeckých a odborných periodik, jak mezinárodních, tak s národním dopadem, je nutno považovat za jednu z nejdůležitějších aktivit vědeckých společností. Společnosti organizované v RVS vydávají zcela samostatně 10 mezinárodních časopisů a jsou členy mezinárodních unií a asociací. Některé společnosti se podílejí koncepčně nebo recenzním řízením na vydávání oborových, zejména středoškolských učebnic. Mnohé společnosti se aktivně vyjadřují k aktuálním společenským otázkám domácím i mezinárodním včetně návrhů zákonů. Radu vědeckých společností tvoří zástupci jednotlivých společností, kteří volí devítičlenný výkonný výbor v čele s předsedou.